Для тих, хто цінує
якість
Експертна думка: Розвінчання міфів, або чому не варто боятися пальмової олії

03.08.2018

Законопроект про можливу заборону використання пальмової олії в продуктах харчування, викликав неабиякий резонанс одночасно серед виробників сільськогосподарської продукції, виробників продуктів харчування і споживачів. Величезна кількість неоднозначної інформації про пальмову олію, суперечки про її користь і потенційну небезпеку постійно підігрівають ці обговорення. Щоб розібратися чи дійсно пальмова олія така страшна і як її використання в продуктах харчування впливає на здоров’я людини, редакція звернулася до експерта - начальника відділу якості ПрАТ «Шполянський завод продтоварів» Снігур Валентини Василівни.

- Шановна, Валентино Василівно, чи правда, що розвинені країни давно відмовилися від ввезення пальмової олії для її харчового використання?

- Насправді все зовсім не так, а це твердження значною мірою є популізмом. В країнах Європи, США та багатьох інших пряму заборону на застосування пальмової олії в промислових масштабах ніхто не вводив. Відмовляються лише від певних фракцій, але не від самої пальмової олії. Це рослинний жир, який постачається на ринки разом із соняшниковою, рапсовою або соєвою оліями. У всіх них є свої плюси та мінуси. Але пальмова олія – унікальна і найефективніша олія в світі. В той час, як один гектар може дати 0,38 т соєвої олії, 0,48 т соняшникової, 0,67 т рапсової, то пальмової можна добути 3,7 т/га.

Олію червоної пальми (Elaeis guineensis) почали добувати передусім для вирішення продовольчих проблем в Західній Африці. Згодом, вжиток цього продукту  вийшов за межі Африки і її почали експортувати в розвинені країни.

Війна проти “тропічних олій” в США почалась у 1980-ті, коли їх хотіли посунути із ринку і замістити соєвою олією та похідними транс-жирами. Що їм і вдалось. Але у 2015 році Food and Drug Administration (USA) заборонила використання в харчовій промисловості транс-жирів (маргарини) через негативний вплив на здоров’я (транс-жири – це погана кров, інсульти, інфаркти і все інше) і попит на рослинну олію тривалого зберігання зріс.

- Нам українцям досить важко сприймати екзотичний продукт, адже ми звикли до більш традиційних жирів, наприклад смальцю та соняшникової олії. Чи не шкодить «пальма» здоров’ю? Як сприймає і перетравлює її наш організм?

- Пальмова олія за складом близька до свиного сала (якого ми українці точно не лякаємося): в ній понад половина жирів утворені насиченими жирними кислотами, і майже 40% - мононенасичені жирні кислоти і 10% - поліненасичені жири. Транс-жирів немає, нема і холестерину! Навпаки олеїнова і лінолева кислоти, яких в цій олії досить чимало, необхідні для зниження рівня шкідливого холестерину в крові. Це дозволяє запобігти різним захворюванням серця і судин, тромбозу, атеросклерозу, інфаркту міокарда, інсульту тощо. «Пальма» благотворно впливає на клітини організму, захищає їх від окислення і згубного впливу токсинів, запобігаючи тим самим процеси передчасного старіння. Наразі активно досліджують антиоксидантні та протипухлинні властивості пальмової олії (так звані нутріцептики - продукти, що можуть лікувати).

Найпоширеніший міф щодо пальмової олії – її більш висока, ніж у решти олій, температура плавлення. Нібито організм не може її перетравити. Проте це не правда. Вчені всього світу довели – пальмова олія перетравлюється не гірше жирів тваринного походження.

- Тож можна вживати продукти у складі яких є частка пальмової олії без остраху?

- Боятися немає ніякого сенсу. Більше того, пальмові жири дозволені всіма авторитетними регулюючими органами та використовуються в дитячому харчуванні провідними виробниками світу, як додаток насинених жирів. (жири грудного молока – на четвертину це пальмітинова кислота і пальмове масло – її джерело).

Також з огляду на високий вміст каротиноїдів та актиоксидантів, її називають однією із найкращих олій для приготування їжі (мають на увазі нерафіновану). Нерафінована пальмова олія має високу температуру димлення (smoking point) - 235 градусів за Цельсієм - і тому підходить для глибокого смаження (фрітюра) та тушення.

- Існує думка, що пальмову олію використовують у виробництві через її досить низьку ціну порівняно з соняшниковою?

- Ціна в Україні на пальмові олії зрівнялись з соняшниковою, а на деякі види – вища, тому міф про «дешеву пальму» - це маніпуляція. Використання пальмових жирів – єдина можливість зробити деякі продукти, які потребують твердих жирів, без шкідливого маргарину.

-У травні цього року Верховна Рада України прийняла у першому читанні проект Закону щодо заборони використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів. Яка Ваша думка з приводу цієї події?

Заборона пальмової олії призведе до того, що всі кондитерські заводи будуть змушені перейти на ріпак, сою чи соняшник у гідрогенізованому вигляді. Фактично для них буде заборонений експорт, який вимагає відсутності у продукті транс-жирів. Виробництво на гідрогенізованій соняшниковій олії передбачатиме в рецептурі транс-жири, які заборонені, або мінімізовані у більшості країн світу. Ми отримаємо збільшення роздрібних цін на продукти харчування (молочного та кондитерського напрямку), втрату експорту, зростання інфляції та найголовніше – прилавки наших магазинів заповнять дешеві продукти з Європи й Азії, до складу яких входить ця ж пальмова олія. Тож на мою думку депутатам перед прийняттям остаточного рішення необхідно детально проаналізувати і вивчити питання доцільності заборони, а не дослухатися до деяких депутатів-популістів, які лобіюють свої чи галузеві інтереси в масштабах країни. Світ рухається в іншому напрямку, в цивілізацію, в знання, в науку, виваженість.

Розмовляла Світлана Кудельська                     (за матеріалами газети «Шполяночка+»)